لزوم بررسي کارشناسانه گسترش شغل‌هاي کاذب در چهارمحال و بختياري
عزت جوان ايراني را دريابيد!/دست‌فروشي، سند فراگير شدن بيکاری
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۵
افزايش تعداد دست‌فروشان در بازار کار و اقتصاد قطعاً نشانه خوبي نيست و نشان‌دهنده کمبود فرصت‌هاي شغلي موردنياز جوانان است. اينکه هزاران جوان تصميم بگيرند به دليل ناتواني دريافتن شغل و همچنين کمبود مالي، اقدام به دست‌فروشي در اماکن عمومي کنند را نمي‌توان به فال نيک گرفت و خرسند بود که جوانان مشغول کارند!
عزت جوان ايراني را دريابيد!/دست‌فروشي، سند فراگير شدن بيکاری
به گزارش جهانبین نیوز به نقل از  پيرغار، درواقع مي‌توان اين‌گونه عنوان کرد که دست‌فروشان جوان هيچ‌گونه انگيزه‌اي غير از کسب روزي و درآمد ندارند و ازاين‌رو بسياري تا زمان دستيابي به يک فرصت شغلي قابل‌اعتنا در بازار دست‌فروشي باقي مانند. اين گزارش قصد ندارد به اين بپردازد که آيا بايد با دست‌فروشان برخورد کرد و يا اينکه آن‌ها با ارائه قيمت‌هاي به‌مراتب پايين‌تر از اصناف خُرد باعث ضرر و زيان مغازه‌داران مي‌شوند؛ بلکه صرفاً طرح اين مسئله است که دست‌فروشي جوانان از روي ناچاري و براي فرار از بيکاري به‌شدت افزايش‌يافته و موضوع چند برابر شدن تعداد دست‌فروشان جوان در برخي ايام سال مانند شب عيد به‌وضوح خود را نشان مي‌دهد.

همچنين تأکيدي بر اين موضوع است که هرچند جوان دست‌فروش می‌تواند در ايام خاص درآمد خوبي هم داشته باشد، اما قطعاً او فعاليت خود را شغل دائمي نمي‌داند و از اشتغال به اين شکل خود راضي نيست. البته مردم نگاه منفي و ديد بدي نسبت به اين‌گونه فعاليت در بازار کار ندارند و بسياري نيز از دست‌فروشان خريد مي‌کنند.به‌هرحال اين روزها و ايام و شبانه‌روز که در آستانه سال نو قرار دارد براي برخي جوانان فرصتي است براي دور ماندن از بيکاري حتي براي چند روز. برخي «داد» مي‌زنند و برخي نيز حسابي پاي بساطي که پهن کرده‌اند مشغول هستند. آن‌ها تبليغ کرده و خريداران را تشويق به خريد از خود مي‌کنند.
 
با فرارسيدن روزهاي پاياني سال تعداد دست‌فروشان افزايش پيدا مي‌کند

احمدي يکي از کسبه شهر فارسان مي‌گويد هرساله هم‌زمان با فرارسيدن روزهاي پاياني سال تعدادي از دست‌فروشان و بساط گستران در معابر پرتردد و راسته‌هاي تجاري سطح محدوده اقدام به فروش اجناس خود مي‌نمايند که خيابان‌هاي اصلي شهر که شهروندان براي تهيه مايحتاج خود به آن مراجعه مي‌کنند.

وي افزود: سد معبر دست‌فروشان و بساط گستران در حالي در اين خيابان‌ها رو به افزايش است که علاوه بر نارضايتي عابران و خانواده‌ها براي گذر از پياده‌روها؛ موجب نارضايتي کسبه و مالکين مغازه‌ها نيز شده است.

 
آمادي‌سازي مکاني به مساحت 500 مترمربع جهت اسکان فروشندگان نوروزي

شاپور مالک فارساني شهردار فارسان گفت: محل کنوني که در آن قرار داريم مکان سابق شهرداري فارسان مي‌باشد که جهت اسکان فروشندگان نوروزي و دست‌فروشان دائمي سطح شهر آماده‌سازي شده اين مکان به مساحت 500 مترمربع مي‌باشد.

وي در ادامه افزود: با توجه به تقاضاي مکرر مردم عزيز شهرستان نسبت به سد معبر دست‌فروشان اين مکان را آماده کرده‌ايم تا آن‌ها را در اين مکان اسکان دهيم تا هم‌مکان مشخصي داشته باشند وهم اينکه مردم از سد معبر آن‌ها رنج نبرند.

مالک خاطرنشان کرد: اين مکان داراي 100 غرفه مي‌باشد که با توجه به شناختي که از وضعيت اقتصادي دست‌فروشان داريم آن‌ها در اختيار آن‌ها خواهيم گذاشت علاوه بر دست‌فروشان تعداد ديگري از مردم نيز براي دريافت غرفه ثبت‌نام کرده‌اند.

شهردار فارسان اظهار داشت: از همه کسبه و دست‌فروشان تقاضا داريم که پياده‌روها را اختصاص دهند به عبور راحت عابران پياده نه چيدن وسايل، اين مکان نه‌تنها محل استقرار دست‌فروشان خواهد بود بلکه مقرر گرديد مکاني باشد جهت اجراي برنامه‌هاي مفرح و مناسبتي براي همشهريان عزيز.

انتهاي پيام1026ج /590پ

کد مطلب: 38792