بیکاری همچنان بزرگ‌ترین مانع بر سر راه ازدواج جوانان
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۵
کارشناس مسائل اجتماعي گفت: بسياري از جوانان به دليل بي‌پولي و نداشتن درآمد کافي ازدواج نمي‌کنند، جوانان هيچ‌کدام برنامه‌اي براي ازدواج ندارند و بيشتر آن‌ها نداشتن امنيت شغلي را يکي از دلايل عدم ازدواج خود مي‌دانند.
بیکاری همچنان بزرگ‌ترین مانع بر سر راه ازدواج جوانان
به گزارش جهانبین نیوز علي فتح رحيمي، در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري تحليلي پيرغار اظهار کرد: مهم‌ترين مانع براي ازدواج جوانان اين شهرستان را مشکل اشتغال عنوان کرد.

رحیمی با اشاره به اينکه هم‌اکنون در بين نسل جوان ازدواج به‌عنوان يکي از دغدغه‌هاي اصلي اين قشرمحسوب می‌شود افزود: در شرايط حاضر فراهم نشدن شرايط ازدواج جوانان باعث شده تا اين مسئله به معضلي تبديل شود تا آنجا که هر نهاد و ارگاني چه در حيطه مسئوليت خود و يا خارج از آن مي‌خواهد تدبيري جهت ايجاد شرايط لازم براي تسهيل در امر ازدواج جوانان بينديشد.

وي افزود: فراهم نشدن شرايط اشتغال يکي از مهم‌ترين معضلات بر سر راه ازدواج جوانان اين شهرستان است که تأثير زيادي در بالا رفتن سن ازدواج اين قشر دارد.

رحیمی گفت: در اين‌ بين نمي‌توان از مشکلات ديگر سد راه ازدواج جوانان، همچون مسکن، افزايش هزينه‌هاي زندگي، هزينه‌هاي سرسام‌آور ازدواج، نداشتن درک متقابل، توقعات بيش‌ از حد خانواده‌ها و تغيير معيارهاي انتخاب همسر به‌سادگي گذشت.

راهکارهاي کاهش مشکلات ازدواج جوانان

رحيمي ايجاد فرصت‌هاي شغلي مناسب براي جوانان، حل مشکل مسکن جوانان توسط دولت، ازجمله در اختيار قرار دادن خانه‌هاي استيجاري با قيمتي مناسب و ترغيب خيرين براي کمک به ازدواج جوانان را از راهکارهاي کاهش مشکلات ازدواج جوانان بيان کرد.

وي تصريح کرد: بسياري از جوانان به دليل بي‌پولي و نداشتن درآمد کافي ازدواج نمي‌کنند، در حال حاضر با هر يک از جوانان فاميل که در مورد ازدواج صحبت مي‌کنم هيچ‌کدام برنامه‌اي براي ازدواج ندارند و بيشتر آن‌ها نداشتن امنيت شغلي را يکي از دلايل عدم ازدواج خود مي‌دانند.

رحیمی اظهار داشت: تا وقتي مشکلات اقتصادي و بيکاري جوانان حل نشود هر اقدامي براي افزايش ازدواج به بن‌بست مي‌خورد چون وقتي شغل و درآمدي براي گذران زندگي نباشد زوجين براي رهايي خود تن به طلاق مي‌دهند.

کسي را سراغ ندارم که علاقه‌اي به تشکيل خانواده نداشته باشد

آقاي محمدي يکي از شهروندان فارساني در پاسخ به سؤال ما در مورد علت تأخير در ازدواج جوانان، مي‌گويد: فقط و فقط مشکلات اقتصادي علت تاخیر در ازدواج جوانان است.

وی بیان داشت: کسي را سراغ ندارم که واقعاً و از ته دل علاقه‌اي به تشکيل خانواده نداشته باشد،وقتي درآمد کافي براي تأمين حداقل‌هاي زندگي وجود ندارد چطور از يک جوان توقع داريم که ازدواج کند؟

مسائل اقتصادي و شغلي اولين دليل تأخير ازدواج جوانان است

آقاي يداللهي که به گفته خودش يکي از دهه شصتي‌هايي است که در صف انتظار ازدواج مانده، مي‌گويد: مسائل اقتصادي و شغلي اولين دليل تأخير ازدواج جوانان است.

وی ادامه داد: بيکاري، درآمد کم، نبود امنيت شغلي به يک دغدغه حل نشدني براي جوانان تبديل‌شده است.

یداللهی اضافه کرد: جوان امروز با ديدن تورم و گراني آينده‌اي را مي‌بيند که حتي يک‌خانه نقلي و خودرو براي همسر و فرزندش نمي‌تواند تأمين کند.
 
بانک‌ها از وجود منابع محدود پرداخت وام 10 ميليوني مي‌گويند

خانم حيدري گفت: درحالي‌که براي دريافت وام ۱۰ ميليوني ازدواج اقدام کرده‌ايم، شعب بانک‌ها از نبود بودجه براي پرداخت وام سخن گفته و اعلام مي‌کنند که باوجود منابع محدود توان پرداخت وام ۱۰ ميليوني نداشته و يا اينکه وام‌هاي ديگر قرض‌الحسنه نيز در اولويت قرار داشته و بايد براي اعطاي آن به متقاضيان درصد مانده اقدام کنند.

انتهاي پيام1026ج/590پ

کد مطلب: 37064