سريال ادامه‌دار رهايي پروژه‌هاي ناتمام
ستون‌هاي فرسوده فرهنگ در کوهرنگ!/ ساخت ۱۳ ستون در ۱۳ سال!/ فرهنگ سرا يا ميراث فرهنگي؟!
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۰
نبود فرهنگسرا به عنوان مکاني فرهنگي براي جوانان صاحب ذوق در شهرستان کوهرنگ بيش از پيش احساس مي‌شود.
ستون‌هاي فرسوده فرهنگ در کوهرنگ!/ ساخت ۱۳ ستون در ۱۳ سال!/ فرهنگ سرا يا ميراث فرهنگي؟!
به گزارش جهانبین نیوز به نقل از کوهرنگ خبر، 13 سال قبل در شهرستان کوهرنگ با حضور مسئولين استاني و شهرستاني کلنگي به زمين زده شد که قرار بود چند سال بعد اين شهرستان از نبود سال فرهنگي رنج نبرد، اما با گذشت اين سال‌ها فقط تعداد 13 ستون سيماني بنا شده است.

يکي از معضلات جدي جوانان شهرستان بزرگ کوهرنگ نبود فرهنگ‌سرا است که از مطالبات جدي اين شهر به شمار مي‌رود.

متاسفانه در شهرستان کوهرنگ فرهنگ‌سرا وجود ندارد، درحالي که قشر عظيمي از جمعيت اين شهرستان را جوانان مستعد و خوش‌قريحه تشکيل مي‌دهند و اين افراد از نبود فرهنگسرا رنج مي‌برند.

نبود فرهنگسرا به قيمت از دست رفتن استعدادها

نبود فرهنگسرا به عنوان مکاني فرهنگي براي جوانان صاحب ذوق در شهرستان بيش از پيش احساس مي‌شود.

شهر بدون مکاني فرهنگي بي‌شک تبديل به شهري با سطح فرهنگ پايين مي‌شود.

13 سال با ساخت 13 ستون و فنداسيون

عليداد خدادادي، رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي در گفتگو با خبرنگار کوهرنگ خبر، گفت: فرهنگ‌سراي شهر چلگرد پروژه اي است که در سال 1383 با حضور مسئولان استاني، شهرستاني، هنرمندان و فرهيختگان به عنوان اولين جايگاه و ماواي فرهنگ و هنر در شهرستان کلنگ زني شد.

وي افزود: که انتظار ميرفت جان تازه اي به پيکر از نفس افتاده ي فرهنگ و هنر و ادب شهرستان بخشد و انگيزه اي شود تا هنرمندان شهرستان در ادامه ي راه فرهيختگان ماقبل خود دست به خلق آثار فاخر هنري و ادبي بزنند.

خدادادي بيان داشت: اما افسوس که اين ذوق و پويايي فرهنگي با توقف ساخت و ساز اين پروژه ي مهم و اثر گذار رو به افول نهاد و براي چندمين بار اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان را به انزوا کشاند.

رئيس اداه فرهنگ و ارشاد اسلامي کوهرنگ تصريح کرد: اکنون که بيش از يک دهه از شروع اين پروژه فرهنگي مي گذرد هنوز هم هنرمندان و شاعران و فرهيختگان کوهرنگ به عنوان يک مطالبه بحق بر پيگيري مسئولان امر و ادامه روند ساخت و ساز، اتمام و بهره برداري از اين فضاي فرهنگي  اصرار دارند.

وجود استعدادهاي فراوان در کوهرنگ سبب شده، نياز به مکان‌هاي فرهنگي بيشتر احساس شود، فرهنگ‌سرا در راستاي فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري نقش عمده و اساسي داشته و فعاليت‌هاي بسياري در اين زمينه نيز انجام داده است.

وجود فضاهاي فرهنگي افزايش و ارتقاي سطح فرهنگي

يکي از مهم‌ترين تاثيرات عمده فرهنگ‌سراها، گرايش بيشتر به برنامه‌هاي فرهنگي است، توجه به کارهاي فرهنگي باعث ايجاد تعامل و اعتماد ميان مسئولان شهري و جوانان مي شود، و جوانان با درگير شدن در فضاهاي فرهنگي باعث افزايش و ارتقاي سطح فرهنگي شهرمان مي شوند.

 اگر شهرستان کوهرنگ نيز در راستاي ارتقاي سطح فرهنگي، فرهنگ‌سرا داشته باشد، با استقبال جوانان مواجه شده و مي‌تواند در بروز و ظهور بيش از پيش رشته‌هاي فرهنگي و هنري موثر باشد.

برنامه‌هاي فرهنگي از ابزارهاي مهم کاهش آسيب‌هاي اجتماعي است که در اين زمينه بايد با برنامه وارد شد و آسيب‌هاي اجتماعي منطقه را شناخت و در اين راستا برنامه‌ريزي کرد.

فقدان فضاي مناسب فرهنگي و هنري يکي از دغدغه هاي ديرينه شهرستان کوهرنگ به شمار مي رود و با احداث فرهنگ‌سرا نياز علاقمندان به فرهنگ و هنر اين منطقه مرتفع مي شود.

با توجه به وجود پتانسيل هاي بالقوه در عرصه فرهنگ و هنر در ارس، راه اندازي اين مجتمع فرهنگي نقش مهم و موثري در تربيت و کشف استعدادهاي کوهرنگ خواهد داشت.

شهرستان بدون مکاني فرهنگي بي شک تبديل به شهري با سطح فرهنگ پايين مي شود، وجود استعدادهاي فراوان در شهرستاني مثل کوهرنگ باعث شده نياز به مکان هاي فرهنگي بيشتر احساس شود.

گزارش از همت بدري فرد کوهرنگ

انتهاي پيام1026ج/610ک
 

کد مطلب: 37703