هماهنگ کننده تیم پیوند اعضای چهارمحال و بختیاری:
کسب عنوان برتر کشوری توسط واحد فراهم آوری اعضای پیوندی چهارمحال و بختياري
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۷
هماهنگ کننده تیم پیوند اعضای چهارمحال و بختیاری گفت: واحد فراهم آوري اعضاي پيوندي استان چهارمحال و بختياري بعنوان فعال ترين تيم کشوري از نظر نرخ رضايت گيري و اهدا عضو شناخته و از سوي انجمن اهداي عضو ايرانيان مورد تجليل قرار گرفت.
کسب عنوان برتر کشوری توسط واحد فراهم آوری اعضای پیوندی چهارمحال و بختياري
به گزارش جهانبین نیوز؛ زهرا سیاح هماهنگ کننده تیم پیوند اعضای چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: هر ساله بمنظور تجلیل از خانواده های اهدا کننده عضو و فعالان فرهنگی و علمی پيوند عضو مراسمي تحت عنوان "جشن نفس" با حضور مسئولين رده بالاي کشوري و لشکري در تهران برگزار و ضمن فرهنگ سازي و ارتقاء آگاهي بخشي جامعه از فعالين اين عرصه تجليل بعمل مي آيد.

وی افزود: چهاردهمین مراسم بزرگداشت مقام شامخ خانواده های ایثارگر اهدا کننده اعضای افراد مرگ مغزي "جشن نفس" در دهمين روز از آذرماه جاري در سالن همايش هاي بين المللي برج ميلاد تهران برگزار و واحد فراهم آوري اعضاي پيوندي استان چهارمحال و بختياري در اين جشن بعنوان فعالترين واحد معرفي و مورد تجليل قرار گرفت.

سیاح تصریح کرد: لوح سپاس انجمن اهدای عضو ایرانیان به امضاي دکتر ايرج فاضل رئيس هيات امنا،‌ دکتر علي نوبخت رئيس هيئت مديريه و سرکار خانم دکتر كتايون نجفي زاده مدير عامل انجمن به واسطه موفقيت در افزايش چشمگير شاخص اهداي عضو جهاني (PMP) در سال گذشته به دانشگاه علوم پزشكي شهركرد اهدا گرديد.

وی اظهار داشت: بنده بعنوان نماینده بیش از یکصد فعال فرهنگی و علمي که با تلاش هاي خالصانه در تعظيم و ترويج فرايند مقدس اهداي عضو و پيوند اعضا در ايران اسلامي مجدانه در تلاش هستند اين لوح را دريافت نمودم.

هماهنگ کننده تیم پیوند اعضای چهارمحال و بختیاری گفت: شاخص اهداي عضو نسبت به جمعيت در کل کشور حدود ۳۶.۶ درصد مي باشد که اين شاخص در استان چهارمحال و بختياري به حدود ۵۰ درصد ارتقاء يافته و رشد اين شاخص نسبت به آغاز فعاليت تيم در سال ۱۳۸۲ ، ۲۰۰ درصدي بوده است.

سیاح گفت: در هشت ماهه سال جاری با اخذ رضایت از ۲۹ خانواده بیمار مرگ مغزی حدود ۷۰ عضو مناسب پيوند جداسازي و به بيماران نيازمند عضو اهدا شد که از اين تعداد ۱۴ کليه در بخش پيوند کليه مرکز آموزشي درماني آيت اله کاشاني شهركرد به بيماران نيازمند پيوند كليه پيوند با پوشش ۱۰۰ درصدي بيمه بصورت كاملا ً رايگان پيوند زده شد.

وی خاطرنشان کرد: ۳۵۰ بیمار به دلیل نارسایی کليه تحت درمان همودياليز قرار دارند که ۳۰ نفر از اين عزيزان تاکنون تحت عمل جراحي پيوند کليه قرار گرفته اند و حدود ۱۵ نفر نيز در ليست انتظار پيوند قرار گرفته اند.

سیاح، با اشاره به نقش موثر رسانه ها، خبرنگاران و فعالان حوزه سلامت در ترویج فرهنگ اهدای عضو بیماران مرگ مغزی اظهار داشت: استان چهارمحال و بختياري اگر چه به لحاظ وسعت جغرافيايي کوچک و جز استان هاي کمتر برخوردار کشور بشمار مي رود اما از نظر آگاهي اجتماعي، ‌فرهنگ ايثار و گذشت و سخاوت جزء‌استان هاي مطرح کشور محسوب مي گردد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد از بیماران مرگ مغزی با اعلام رضايت خانوادهايشان اهداي عضو مي شوند که اين رقم در کشور ۳۵ تا ۴۰ درصد است.

هماهنگ کننده تیم پیوند اعضای چهارمحال و بختیاری گفت: سالانه تعداد زيادي از افراد به دليل بيماري هاي مزمن کبدي، ريوي،‌ قلبي و کليوي دچار نارسايي هاي پيشرفته مي شوند و تنها درمان نجات بخششان پيوند عضو است و روز به روز نياز جامعه به عضو پيوندي بيشتر مي شود، تعداد زيادي در اثر بيماري هاي مغزي، تومورها و حوادث و سوانح دچار آسيب شديد مغزي منجر به مرگ مغزي مي شوند و در ICU ها داراي اعضاي حياتي با ارزشي هستند که عاقلانه نيست که با فرد فوت شده به خاك سپرده شوند.

وی با بیان اینکه تیم های فراهم آوري عضو پيوندي پلي ارتباطي بين خانواده بيماراني که بدليل مرگ مغز فوت کرده اند و بيماران نيازمند پيوند عضو است اظهار داشت: در استان چهارمحال و بختياري زمينه فرهنگ سازي و ايجاد بسترهاي مناسب براي نجات جان اين بيماران فراهم شده و طي فعاليت هاي تيمي از مرحله شناسايي، ‌مراقبت،‌ تاييد و اخذ رضايت اهدا گام هاي بسيار مثبت و موثري برداشته شده است و هم اکنون با حمايت و همت مسئولين محترم دانشگاه علوم پزشکي، خدمات بهداشتي و درماني چهارمحال و بختياري و تلاش هاي مجدانه، دلسوزانه و خالصانه واحد فراهم آوري عضو پيوندي در طي سالهاي اخير رشد قابل توجهي در اين زمينه را در استان شاهد هستيم.

به گفته وی، این استان در سال ۹۶ بالاترین رقم اهدای عضو و اخذ رضایت از خانواده هاي مرگ مغزي در بين تيم هاي فراهم آوري عضو دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور را نسبت به جمعيت آن به خود اختصاص داده است.

منبع: وبدا

انتهای پیام/1026ج

کد مطلب: 37450