کارآفرين برتر کشور:
میانگین پایین تولید گل محمدی در کشور به دلیل عدم رعایت اصول علمی است
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۴
کارآفرين برتر کشور گفت: در حال حاضر ميزان توليد در هکتار اين گل در کشوري چون افغانستان ۸ تن در هکتار است ولي در کشور ما اين ميزان در هر هکتار بين ۲ تا ۵ تن است و علت آن نيز عدم رعايت اصول علمي‌در کشت، داشت و برداشت است.
میانگین پایین تولید گل محمدی در کشور به دلیل عدم رعایت اصول علمی است
به گزارش جهانبین نیوز به نقل از منطقه آزاد، کارگاه آموزشي با عنوان ”کشت بافت گل محمدي” به همت دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامي‌ شهرکرد ويژه دانشجويان، استادان، کارشناسان و علاقه مندان در سالن جلسات ساختمان اداري دانشگاه برگزار شد.

مدير اولين مرکز بيوتکنولوژي خصوصي در حوزه کشت بافت گفت: ايران با قدمتي بيش از ۳۵۰۰ سال خواستگاه گل محمدي در دنياست و اين محصول پايه اصلي صنعت توليد عطر و ادکلن در دنيا محسوب مي‌شود و توليد و فراوري آن علاوه بر اشتغال مي‌تواند ارزش‌افزوده بالايي را نصيب کشور کند.

دکتر ايرج رستگار افزود: خاستگاه اصلي گل محمدي ايران بوده که در ادامه اين گل ارزشمند در حدود ۳۵۰ سال قبل به سوريه منتقل شد و گردشگران اروپايي آن را در دمشق مشاهده کردند به همين دليل اين گل بنام گل رز دمشقي نامگذاري شد و در مسير توسعه صنعتي کشورهاي ترکيه، بلغارستان ودر حال حاضر افغانستان و عربستان سرمايه گذاري خوبي روي توليد و فراوري محصولات جانبي اين گل داشته اند.

وي اظهار داشت: گيرايي نهال و تکثير سريع، اسانس بالا، برداشت محصول سالم سازي شده، حفظ ذخاير ژنتيکي و امکان توليد گونه‌هاي کم آب خواه از ويژگي‌هاي تکثير گل محمدي از طريق کشت بافت است در صورتيکه درکشت بانوع پاجوش مصرف آب بالا، انتقال آلودگي از يک منطقه به منطقه ديگر و ناگيرايي ۳۰ تا ۸۵ درصد مشاهده مي شود.

کارآفرين برتر کشور در زمينه تکثير گياهان کشت بافت تصريح کرد: براي کشت و توليد اين گياه استراتژيک که عطرمايه آن طلاي مايع شناخته مي‌شود بايد از تجربيات و تخصص کارشناسان اين حوزه بهره برد زيرا در کشوري چون بلغارستان و بعضي از کشورهاي اروپايي در حال حاضر ۲۵۰ نوع محصول در زمينه مواد آرايشي و غذايي از اين گل بدست مي‌آيد که مي‌توان به انواع صابون، روغن، عطر، چاي و عناصر داروي گياهي اشاره کرد.

اين متخصص بيوتکنولوژي در خصوص ميزان توليد در هکتار گفت: در حال حاضر ميزان توليد در هکتار اين گل در کشوري چون افغانستان ۸ تن در هکتار است ولي در کشور ما اين ميزان در هر هکتار بين ۲ تا ۵ تن است و علت آن نيز عدم رعايت اصول علمي‌در کشت، داشت و برداشت است.

دکتر رستگار در پايان اظهار داشت: استان چهارمحال و بختياري به دليل بالا بودن از سطح دريا و لقب بام ايران در برخي مناطق، يکي از اقليم هاي بهينه جهت کشت گل محمدي است که اين عوامل استان را به عنوان يکي از استان هاي هدف براي کاشت گل محمدي تبديل کرده است.

انتهای پیام/1026ج

کد مطلب: 32625