پژوهشگر و نخبه جوان در چهارمحال و بختیاری:
علم و فناوري از مقوله هاي زيرساختي پيشرفت کشور است
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰
پژوهشگر و نخبه جوان در چهارمحال و بختیاری گفت: يکي از مهم ترين زيرساخت هاي پيشرفت کشور و ابزارهاي جدي رقابت در عرصه هاي مختلف، مقوله علم و فناوري است.
علم و فناوري از مقوله هاي زيرساختي پيشرفت کشور است
به گزارش جهانبین نیوز به نقل از منطقه آزاد؛ مهندس محسن حيدري بني در حاشيه نشست تخصصي تئوري و تحقيق؛ مباني پژوهش که در تالار اجتماعات ساختمان اداري دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد برگزار شد اظهار کرد: يکي از مهم ترين زيرساخت هاي پيشرفت کشور و ابزارهاي جدي رقابت در عرصه هاي مختلف، مقوله علم و فناوري است.

وي ابراز داشت: دستيابي به آرمان هاي والاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، نيازمند تلاش هاي همه جانبه در تمام ابعاد علمي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي است.

حیدری بنی تحقق اين هدف به ترسيم نقشه راهي نيازمند است که در آن نحوه طي مسير، منابع و امکانات موردنياز و الزامات آن به طور شفاف و دقيق مشخص شده باشد. با توجه به اينکه سند نقشه جامع علمي کشور در سال ۸۹ در شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصويب شد اما متاسفانه روند اجراي آن با کندي مواجه است.

اين پژوهشگر و نخبه جوان ضمن بيان اهميت نقشه جامع علمي کشور بیان داشت: اين نقشه مهم ترين سند تحول علمي کشور است که در سال ۱۳۸۹ تصويب شده است اما متأسفانه به علت نگاه ­هاي بخشي و سياسي به موضوع؛ روند اجرايي خود را پس از ۷ سال هنوز و به شکل کامل طي نکرده است.

وی ادامه داد: بررسي ها نشان مي­ دهد که درخصوص اين سند حتي واکاوي هاي لازم ميان بسياري از ذي نفعان و جامعه علمي کشور صورت نگرفته است بصورتي که حتي در پايگاه‌هاي اينترنتي بسياري از دانشگاه‌هاي کشور مطلبي در رد يا تاييد آن نيز نوشته نشده است تا آنجا که مي توان به جرات ادعا کرد بسياري از فرهيختگان ما نيز از کم و کيف و محتواي سند نقشه جامع علمي کشور نيز بي‌اطلاع هستند.

حیدری بنی خاطرنشان کرد: از آنجايي که اطلاع رساني در خصوص نوآوري هاي هر حوزه نقش مهمي در پذيرش يا عدم پذيرش آن دارد؛ لذا جريان سازي رسانه ملي درخصوص نقشه جامع علمي کشور‌ مي تواند آن را حداقل در دستور کار فکري بسياري از انديشمندان قرار دهد و در نتيجه اجراي بهتر آن را موجب شود.

انتهاي پيام1026ج /920م

کد مطلب: 36162