يادداشت بهرام صالحي/
شوراي نگهبان پاسدار واقعي انقلاب
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۳
شوراي نگهبان پاسدار واقعي انقلاب و نظام مقدس جمهوري اسلامي و خاري است بر چشم دشمنان و بدخواهان.
شوراي نگهبان پاسدار واقعي انقلاب
به گزارش جهانبین نیوز به نقل از هفت چشمه، بهرام صالحي اردلي عضو هيئت نظارت انتخابات شهرستان اردل در يادداشتي در خصوص سالروز تاسيس نهاد شوراي نگهبان نوشت:شوراي نگهبان قانون اساسي يک نهاد نظارتي جمهوري اسلامي ايران است که تمامي قوانين مجلس شوراي اسلامي قبل از ابلاغ به تائيد اين شورا برسد تا مغايرتي با شرع مقدس و قانون اساسي نداشته باشد.

تائيد صلاحيت نامزدهاي همه انتخابات کشور در حيطه وظايف اين شورا بوده و نظارت بر انتخابات شوراي شهر و روستا از وظايف اين شورا نمي باشد.

شوراي نگهبان دوازده عضو دارد که شش نفر آن از فقهائي هستند که با حکم رهبر معظم انقلاب انتخاب شده و شش نفر ديگر با معرفي قوه قضائيه به مجلس شوراي اسلامي توسط مجلس انتخاب مي شوند. فقهاي اولين دوره شوراي نگهبان در تاريخ ۱/۱۲/۵۸ توسط امام راحل انتخاب و اين شورا در تاريخ ۲۶/۴/۵۹ رسماً فعاليت خود را آغاز نمود.

دبير شوراي نگهبان بالاترين مقام رسمي اين مجموعه است که در حال حاضر حضرت آيت الله احمد جنتي حفظ الله دبير کنوني آن مي باشد . براساس اصل ۹۲ قانون اساسي اعضاي شوراي نگهبان براي مدت شش سال انتخاب مي شوند.

وظايف شوراي محترم نگهبان
۱- نظارت بر تدوين قوانين در مجلس شوراي اسلامي که وظيفه دارد قانون تصويب شده را با شرع مقدس اسلام و قانون اساسي تطبيق نمايد که در صورت عدم مطابقت با قوانين و شرع لايحه يا طرح را تائيد نمايد و چنانچه مورد تائيد قرار نگرفت به مجلس شوراي اسلامي عودت تا مجلس اصلاحات لازم را انجام و مجدداً به شوراي نگهبان ارسال نمايد و در صورت اصرار بر مصوبه آن قانون جهت تصويب به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارسال مي گردد.
۲- نظارت بر کليه انتخابات هاي کشور شامل خبرگان رهبري ، رياست جمهوري، مجلس شوراي اسلامي و همه پرسي و مراجعه به آراء عمومي به جز شوراي شهر و روستا مي بايست به تائيد اين شورا برسد و پس از آن اجازه شرکت در انتخابات به کانديداها مي دهد
۳- تفسير قانون اساسي شوراي نگهبان يکي از مهمترين نهادهاي حکومتي بود. که اين نهاد شباهت زيادي با بعضي از نهادهاي حافظ قانون اساسي در بعضي از کشورهاي را داراد که در قانون اساسي برخي از ملل نهادهايي به نام دادگاه قانون اساسي، شوراي قانون اساسي و ديوان قانون اساسي پيش بيني شده که با يکديگر شباهت هاي زيادي دارند.

شوراي نگهبان در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران از جايگاه ويژه اي برخوردار است بطوريکه که نبودن آن در کنار مجلس شوراي اسلامي موجب عدم اعتبار مجلس مي گردد علاوه براين شوراي محترم نگهبان تنها مرجع رسمي تفسير قانون اساسي به شمار مي آيد توقعات نابجا از شوراي نگهبان و تبليغات سوء دشمنان و بدخواهان نظام اين نهاد را در معرض بيشترين حملات قرار داده که يکي از مهمترين اين حجم از حملات را بايد سد محکم شوراي نگهبان در مقابل زياده خواهي ها و به حاشيه راندن فتنه ها دانست.

شوراي نگهبان علاوه بر رصد نامزدهاي انتخاباتي و نظارت قانوني خود اجازه شرکت افراد صلاحيتدار را در انتخابات داده و مانع تصويب قوانيني که با روح قانون اساسي،اسلام و نظام هم خواني ندارند مي شود که اين دو کارکرد اصلي شوراي نگهبان همچون خاري در چشم بدخواهان و مخالفانش عمل مي کند و به هر دري مي زنند که اين نهاد را تخريب و تضعيف کنند.

برگزاري دهها انتخابات توسط شوراي نگهبان از تيرماه ۱۳۵۹ تاکنون نشانگر کارآمدي و موقعيت استراتژيک آن در نظام مقدس جمهوري اسلامي است.

انتهاي پيام/۵۷۰ه

کد مطلب: 35421