ضرورت توجه همگاني به بهداشت محيط
شهر ما خانه ماست!/ از مردم رعايت، از مسئولين نظارت!
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۷
ريختن زباله‌ها توسط مردم بخصوص کسبه در سطح شهر به عادتي نامطلوب و ناپسند تبديل شده که امروزه با گسترش شهرنشيني مي‌توان آن را يک ناهنجاري تلقي کرد که باعث به خطر افتادن سلامت جامعه مي‌شود.
شهر ما خانه ماست!/ از مردم رعايت، از مسئولين نظارت!
به گزارش جهانبین نیوز به نقل از پيرغار، يکي از عادت‌هاي غلطي که بين همشهريان فارساني رايج است و هيچ اقدامي براي فرهنگ‌سازي و رفع آن از سوي مردم و مسئولين صورت نگرفته است ريختن زباله توي کوچه و خيابون و معابر است؛ فرهنگ غلطي که نسل به نسل به فرزندان انتقال مي‌شود و فکري به حال بهبود وضعيتش نشده است و شاهد اقدامي از سوي سازمان‌هاي ذي‌صلاح نبوديم.
 
وقتي در شهر قدم مي‌زنيم يا سوار بر خودرو و در حال عبور از خيابان‌ها هستيم روي زمين، توي جوي آب، چمن مي‌توانيم زباله‌هايي رو ببينيم که به دليل بي‌توجهي برخي از شهروندان روي زمين افتاده و اين در حالي است که وجود سطل‌هاي زباله در معابر انگار اصلاً‌ به چشم مردم نمي‌آيد.
 
بي‌درنگ آشغال‌هاي خود را بر روي زمين مي ريزند

خيلي مواقع شاهد هستيم که شهروندان اگر زباله‌اي در دست داشته باشند و در نزديکي خود سطل زباله‌اي مشاهده نکنند بدون آنکه دقايقي صبر کنند تا سطل زباله‌اي پيدا کنند و آن را درون سطل اندازند، بي‌درنگ آشغال‌هاي خود را بر روي زمين ريخته و بدون توجه به عواقب آن راه خود را در پيش مي‌گيرند.
 
از طرفي متاسفانه اين عادت غلط از سوي بزرگترها انجام مي‌گيرد و اين عمل ناشايست ناخودآگاه به فرزندان نيز منتقل مي‌شود.


 
متأسفانه شهروندان ما به محيط زيست خود توجه چنداني ندارند
 
متأسفانه شهروندان ما به محيط زيست خود توجه چنداني ندارند، و حتي برخي مواقع با آگاهي کامل زباله‌هاي خود را در سطح شهر رها مي‌کنند.
 
همانطور که وقتي زباله‌اي در منزل باقي بماند و بوي نامطبوع آن موجب جذب جانوران و حشرات مي‌شود، وجود زباله در سطح شهر که فضاي بيشتري براي حضور جانوران را در خود دارد علاوه‌بر بوي نامطبوع و جذب حشرات موجب جذب حيواناتي همچون گربه و موش شده و به دنبال آن شاهد پخش شدن آشغال‌ها توسط حيوانات در سطح معابر خواهيم بود.
 
حفظ و ارتقاي سطح سلامت امري است حياتي که بايد به آن بيشتر توجه کرد و ازجمله عوامل تهديدکننده سلامت مي‌توان انباشت زباله‌ها در معابر و جوي‌ها را  نام برد که خود باعث ايجاد بوي نامطبوع و گسترش بيماري‌هاي ميکروبي مي‌شود.
 
ريختن زباله‌ها توسط مردم بخصوص کسبه در سطح شهر به عادتي نامطلوب و ناپسند تبديل شده که امروزه با گسترش شهرنشيني مي‌توان آن را يک ناهنجاري تلقي کرد که باعث به خطر افتادن سلامت جامعه مي‌شود. 
ريختن زباله‌ها در جوي‌هاي آب منجر به راکد ماندن آب و لجن شدن مي‌شود لذا جوي‌هاي آب، سطل زباله‌هايي نيستند که هر يک از افراد به خاطر راحتي خود بلافاصله آشغال‌ها را با پا روانه جوي‌ها مي‌کنند.
 
مردم بايد بدانند وجود زباله در سطح شهر نه‌تنها موجب بروز بيماري‌ها به خصوص در فصل گرما مي‌شود بلکه از زيبايي شهر نيز مي‌کاهد يکي از دلايل بسته شدن جوي آب و سرريز شدن آنها نيز تفکر غلط افراد کيسه‌اي است که با ريختن زباله‌هاي خود در جوي‌هاي آب بر اين باورند که آب زباله‌ها را شسته و با خود مي‌برد و هيچ مشکلي براي محيط زيست و شهروندان پيش نمي‌آيد اين در حالي است که وجود زباله در جوي‌ها عامل اصلي سرريزشدن جوي‌ها و بسته شدن خيابان‌ها در زمان بارش باران و همچنين حضور موش‌ها در اين محل‌ها مي‌شود.
 
توليد زباله امري اجتناب‌ناپذير است و علاوه‌بر آگاه‌سازي مردم، فرهنگ‌سازي در اين خصوص امري ضروري است.

شايد اگر براي مردم قوانين تعيين کنيم و به نحوي مانند برخي کشورها که پليس حق جريمه کردن افراد را دارد که آشغال بر روي زمين مي‌ريزند، عملکردي مشابه انجام دهيم وضعيت از آنچه هست بهتر شود

يکي از شهروندان فارساني مي‌گويد:تقريباً نيمي از فروشنده‌ها رعايت مي‌کنند و آشغال جلوي مغازه‌اشان نمي‌ريزند. اما عمده مغازه هاي که فروش‌شان بالا است، زباله‌ها را داخل جوي مي‌ريزند و مرغ‌فروشي‌ها پلاستيک و کارتن مرغ‌ها را روبروي مغازه مي‌گذارند.
وظيفه شماست که شهر را تميز نگه داريد؛ پس حقوق مي‌گيريد که چه کنيد؟

يکي از زحمت کشان شهرداري مي‌گويد: از ٥٠ مغازه شايد ٥ مغازه با من همکاري داشته باشند؛ بقيه همکاري که ندارند هيچ، گاهي اوقات سرم داد مي‌زنند و مي‌گويند وظيفه شماست که شهر را تميز نگه داريد؛ پس حقوق مي‌گيريد که چه کنيد؟

او ادامه مي‌دهد: شهرداري بايد يا خودش به مغازه‌ها کيسه زباله بزرگ بدهد يا مغازه‌ها را مجبورکند زباله را در کيسه تحويل دهند. بايد خيلي جدي‌تر يک نفر به عنوان بازرس شهرداري بصورت مدام در خيابان حضور داشته باشد و مانند گشت‌هاي راهنمايي و رانندگي مدام تذکر دهد

لازم است شوراي اسلامي شهر فارسان با ادارات مختلفي که در اين زمينه مسئول هستند، جلسه‌اي مشترک برگزار و موضوع را پيگيري کند و آن را به نتيجه مطلوب برساند تا شاهد رفع اين معضلات نباشيم

انتهاي پيام1022ج /590پ

کد مطلب: 38554