فراخوان شرکت در هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي منتشر شد
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۴
دبيرخانه جشنواره کتابخواني رضوي از ميان آثار منتشر شده طي ۳ سال اخير، ۷ عنوان کتاب با موضوع سيره امام رضا عليه‌السلام را به عنوان منابع هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي در سه رده سني «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفي کرد.
فراخوان شرکت در هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي منتشر شد
به گزارش جهانبین نیوز به نقل از  بام ايران خبر ؛ فراخوان هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي با معرفي ۷ اثر با موضوع سيره امام رضا عليه‌السلام در ۳ رده سني «کودک»، «نوجوان»،«جوان و بزرگسال» و همچنين بخش «خانوادگي» منتشر شد.
بر اين اساس در رده سني کودک (۴ تا ۱۱ سال) کتاب‌هاي «مهمان خراسان» نوشته سعيد بيابانکي از انتشارات به‌نشر و «مژده گل» نوشته محمود پوروهاب از نشر جمکران با موضوع داستان‌هايي از زندگي امام رضا(ع) و در رده سني نوجوان (۱۱ تا ۱۷ سال) کتاب‌هاي «مسافر هشتم» با موضوع امام رضا(ع) و «کاش تو را مي‌ديدم» با موضوع حضرت معصومه(س) نوشته مژگان شيخي از نشر قدياني، به عنوان منابع اين جشنواره معرفي شده است.

در بخش جوان و بزرگسال (۱۷ سال به بالا) اين جشنواره نيز کتاب‌هاي «ماه هشتم» اثر مهدي غلامعلي از نشر دارالحديث با موضوع امام رضا(ع)، «مهر ولايت در آسمان ايران» اثر آيت‌الله کريمي جهرمي از نشر بوستان کتاب با موضوع امام رضا(ع) و کتاب «به سپيدي يک رؤيا» اثر فاطمه سليماني از نشر کتاب نيستان با موضوع حضرت معصومه(س) به عنوان منابع اين جشنواره معرفي شده است.

اين جشنواره همچنين به منظور ترويج سبک زندگي رضوي، بخشي با عنوان «مسابقه کتابخواني خانواده رضوي» با حضور تمام اعضاي خانواده برگزار مي‌کند. بر اين اساس شرکت براي تمامي علاقه‌مندان در تمامي گروه‌هاي سني ميسر است.


نحوه دريافت منابع و پرسشنامه

علاقه‌مندان براي شرکت در هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي مي‌توانند براي دسترسي به منابع اين جشنواره به کتابخانه‌هاي عمومي سراسر کشور مراجعه کنند.

همچنين علاقه مندان مي توانند پرسشنامه و فايل PDF منابع هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي را از پايگاه اطلاع‌رساني نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور (www.iranpl.ir) دريافت کنند.


نحوه شرکت در مسابقه

شرکت کنندگان در رده سني نوجوان، جوان و بزرگسال مي‌توانند هريک از منابع معرفي شده را انتخاب و به سوالات آن پاسخ دهند. پاسخنامه ارسالي بايد در يکي از قالب‌هاي فردي يا خانوادگي (۲، ۳، ۴، ۵ نفره و بيشتر) تکميل و ارسال شود و تکميل مشخصات فردي (مشخصات شناسنامه‌اي، کد ملي، تحصيلات، نشاني کامل پست الکترونيکي، شماره تلفن ثابت و همراه) در پاسخنامه الزامي است.

همچنين ۲ روش براي شرکت کودکان در مسابقه پيش بيني شده است؛

روش اول: تصويرسازي (نقاشي) از جذاب‌ترين بخش کتاب به انتخاب کودک

روش دوم: ضبط و ارسال فايل ويدئويي از معرفي کتاب‌ها همراه با خوانش جذاب ترين بخش‌هاي کتاب به انتخاب شرکت کنندگان

شرکت کنندگان در هر ۲ روش بايد صفحه مربوط به بخش معرفي شده و يا تصويرسازي شده از کتاب را قيد کنند. به اين ترتيب کودکان مي‌توانند با کمک والدين خود، توضيحات اجمالي پيرامون کتاب، بازگويي قصه‌اي از کتاب، خواندن بخشي از کتاب و ... را با استفاده از گوشي‌هاي موبايل، ضبط و در سامانه جشنواره که متعاقبا اعلام خواهد شد با هشتگ #کتابخواني_رضوي بارگذاري کنند.


مهلت و نحوه ارسال پاسخنامه ها

شرکت‌کنندگان مي‌توانند پاسخنامه‌هاي خود را تا ۳۱ تيرماه سال ۱۳۹۷ به يکي از کتابخانه‌هاي عمومي در سراسر کشورتحويل دهند.


داوري آثار

داوري آثار هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي از ۱۵ مرداد سال جاري آغاز مي شود. اختتاميه اين جشنواره نيز در ايام دهه ولايت (دهه اول شهريور) با حضور افراد و خانواده‌هاي برگزيده در سطح ملي برگزار خواهد شد.


جوايز هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي

همچنين ۳۱۳ نفر از برگزيدگان بخش انفرادي علاوه بر دريافت لوح سپاس و تنديس هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي، جايزه يک ميليون ريالي نيز دريافت مي کنند.

علاوه بر اين ۸ جايزه ويژه به ۸ برگزيده بخش خانوادگي اهدا مي شود. بر اين اساس:

مبلغ ۵ ميليون ريال به خانواده اول و دوم ۲ نفره،

مبلغ ۷ ميليون و ۵۰۰ هزار ريال به خانواده اول ۳ نفره،

مبلغ ۱۰ ميليون ريال به خانواده اول ۴ نفره،

مبلغ ۱۵ ميليون ريال به خانواده اول ۵ نفره،

مبلغ ۵ ميليون ريال به خانواده دوم ۳ نفره،

مبلغ ۷ ميليون و ۵۰۰ هزار ريال به خانواده دوم ۴ نفره،

و مبلغ ۱۰ ميليون ريال به خانواده دوم ۵ نفره تعلق خواهد گرفت.


نحوه گزينش آثار توسط دبيرخانه هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي
نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور به‌منظور انتخاب و معرفي منابع مناسب در هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي به بررسي و ارزيابي منابع مطالعاتي منتشرشده با موضوع زندگي و سيره امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) اقدام کرد تا مناسب‌ترين کتاب ها را براي علاقه‌مندان به مطالعه و فرهنگ رضوي در سراسر جهان ارائه کند.

مطابق آمار موجود از ابتداي سال ۱۳۹۳ تا ۳۱ شهريور سال ۹۶، جمعاً۷۳۰ عنوان کتاب، اعم از چاپ اول يا تجديد چاپ با موضوع سيره امام رضا(ع)، در کشور منتشر شده که پس از تهيه فهرستي از مشخصات کتابشناختي اين آثار، روند بررسي منابع هشتمين دوره اين جشنواره آغاز شد.

پس از بررسي‌هاي اوليه، ۵۴ عنوان کتاب با دسته‌بندي کودک، نوجوان و بزرگسال از ميان آثار ۲۷ ناشر در فهرست نهايي آثار منتخب جاي گرفت که پس از برگزاري جلسات مشورتي با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان، ۷ عنوان کتاب در بخش‌هاي مختلف شامل ۵ عنوان با موضوع زندگي و سيره امام رضا(ع) و ۲ عنوان کتاب با موضوع زندگي و سيره حضرت معصومه(س) انتخاب شد.


تحول در برگزاري جشنواره کتابخواني رضوي

جشنواره کتابخواني رضوي از مجموعه جشنواره بين‌المللي امام رضا(ع)، فعاليت خود را از ششمين دوره برگزاري زير نظر نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور آغاز کرد.

در ششمين دوره اين جشنواره در سال ۱۳۹۵، تعداد ۳ کتاب در بخش‌هاي «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفي شد که با مشارکت ۲۳۸‌هزار نفر همراه بود و به يک رخداد بزرگ فرهنگي در کشور تبديل شد.

در هفتمين دوره جشنواره در سال ۱۳۹۶ نيز ۶ عنوان کتاب در بخش‌هاي «کودک»، «نوجوان» و «جوان» و «بزرگسال» معرفي شد که با حضور ۶۳۱ هزار و ۵۲۶ شرکت کننده، مشارکت چشمگيري در ميان مسابقات کتابخواني کشور و رشد ۲۶۰ درصدي نسبت به دوره گذشته را ثبت کرد.

کد مطلب: 39210