۱۰۰ دهیاری در چهارمحال و بختیاری به وسایل اطفای حریق مجهز می شوند
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۲
مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: با هماهنگی استانداری 100 خانه بحران برای همکاری با محیط زیست و سایر دستگاه ها به وسایل اطفای حریق تجهیز خواهند شد.
۱۰۰ دهیاری در چهارمحال و بختیاری به وسایل اطفای حریق مجهز می شوند
شهرام احمدی مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز ؛ با ارائه گزارشی از اقدامات حفاظت محیط زیست در اطفای حریق و جلوگیری از آتش سوزی ها در مناطق تحت مدیریت اظهار داشت: از ابتدای سال جاری چهار مورد آتش‌سوزی در مساحت تقریبی یک و سه دهم هکتار شامل دو مورد در مناطق حفاظت شده هلن، یک مورد در سبزکوه و یک مورد در تنگ صیاد صورت گرفته است.

احمدی با توجه به اینکه سال جاری، سالی بحرانی برای حریق در مناطق حفاظت شده است، اضافه کرد: علی‌رغم کاهش ۴۰ درصدی بارندگی در چهارمحال و بختیاری، اکثر بارش‌ها در فصل بهار صورت گرفت که باعث رشد گیاهان علفی و یکسان در منطقه شد؛ این گیاهان به دلیل کمبود منابع آبی، کاهش چرای دام‌ها و افزایش دمای هوا خشک شده و احتمال آتش‌سوزی در مراتع را افزایش می‌دهند.

احمدی یادآور شد: از اقدامات مهم جهت حفاظت از مناطق مستعد آتش سوزی، مستقر شدن شیفت حریق ۲۴ ساعته، گشت و کنترل مناطقی که گردشگر بالایی دارند و خرید تجهیزات اطفای حریق در استان است.

این مقام مسئول عنوان کرد: آتش زدن زمین‌های کشاورزی علاوه بر امکان سرایت به مناطق حفاظت شده، آلودگی هوا را نیز در پی دارد در همین راستا از مردم درخواست کرد حتی‌الامکان از روشن کردن آتش در مراتع و مناطق حفاظت شده پرهیز کنند.

معاون مدیریت بحران استانداری در این جلسه اعلام کرد: ۱۰۰ خانه بحران با هماهنگی اداره کل روستایی استانداری به وسایل اطفای حریق تجهیز خواهند شد تا در مواقع آتش سوزی به محیط زیست و سایر دستگاه های مرتبط استان کمک رسانی شود و بتوان از مشارکت مردم در اطفای حریق استفاده کرد.

احمدی تصریح کرد: اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم از طریق صدا و سیما و سایر رسانه های جمعی در زمینه مخاطرات زیست محیطی و راهکارهای مقابله با آن نقش بسزایی در پیشگیری از بروز این مخاطرات و کاهش آسیب ها و زیان ها دارد و همچنین در صورت همکاری مردم و مسئولان محلی می‌توان هرگونه حریق را در دقایق اولیه مهار کرد.

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست افزود: در این جلسه سی امین کارگروه تخصصی مخاطرات زیست محیطی بود اداره منابع طبیعی و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان در خصوص امکانات لازم برای پایش موضوع زوال و خشکیدگی گونه های جنگلی و مرتعی گزارشاتی ارائه دادند.

گفتنی است: این سی امین کارگروه تخصصی مخاطرات زیست محیطی بود که با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی مرتبط در محل سالن جلسات معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری به دبیری محیط زیست برگزار شد.

انتهای پیام/۵۳۰ب

کد مطلب: 39750