نگراني خانواده‌ها از تحصيل فرزندشان و زندگي خوابگاهي
خوابگاه‌های دانشجویی، سکویی برای صعود یا دره‌ایی برای سقوط؟!
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۵
زندگي در خوابگاه دانشجويي داراي مشکلات خاص خود است و اصولاً آسان نيست، دانشجوي جديد، وارد اتاق يا آپارتمان کوچکي مي‌شود که قرار است دست‌کم سه تا چهار سال آينده زندگي‌اش را در آن بگذراند، بي‌ترديد او با هجوم احساسات مختلفي مواجه خواهد بود.
خوابگاه‌های دانشجویی، سکویی برای صعود یا دره‌ایی برای سقوط؟!
به گزارش جهانبین نیوز؛ به نقل از منطقه آزاد؛ زندگي در خوابگاه دانشجويي داراي مشکلات خاص خود است و اصولاً آسان نيست، دانشجوي جديد، وارد اتاق يا آپارتمان کوچکي مي‌شود که قرار است دست‌کم سه تا چهار سال آينده زندگي‌اش را در آن بگذراند، بي‌ترديد او با هجوم احساسات مختلفي مواجه خواهد بود.

براي جواني که تازه روزهاي دبيرستان را تمام کرده، سخت‌ترين تجربه ‌جدايي از خانواده است، در شرايط امروز که دوران آمادگي براي کنکور در بيشتر خانواده‌ها خيلي جدي گرفته مي‌شود، پدر و مادرها همه تلاش‌شان را به کار مي‌گيرند تا همه چيز، از امکانات تحصيلي گرفته تا نيازهاي تغذيه‌اي و عاطفي فرزندشان تمام و کمال تامين شود، جدا شدن از خانواده به معناي از دست دادن همه اين پشتوانه‌ها و تغيير اساسي شرايط است.

بعضی مشکلات خوابگاهی مانع از ادامه تحصیل دختران و پسران در دانشگاه‌های می‌شود

دکتر نويد پارسا از اساتيد دانشگاهي و کارشناس امور فرهنگي در گفت‌وگو با منطقه آزاد درخصوص مشکلات و معظلات حاکم بر خوابگاه‌ها و زندگي دانشجويي گفت: متأسفانه برخي مشکلات موجود در خوابگاه‌هاي دانشجويي مانع از تحصيل دختران و بعضاً پسران در محيط دانشگاه مي‌شود.

وی اضافه کرد: چه بسا پسران و دختراني که از استعدادهاي فراواني بهرمندند و اتفاقا در دانشگاه‌هاي معروف و در رشته‌هاي خوب هم پذيرفته مي‌شوند ولي والدين آنها صرفاً به خاطر اينکه جو حاکم بر خوابگاه‌ها، جو خوبي نيست با تحصيل آن‌ها در شهرهاي دور از محل زندگي مخالفت مي‌کنند.


پارسا در ادامه افزود: متأسفانه در سال‌هاي اخير شاهد معظلات اجتماعي فراواني در محيط خوابگاه‌ها بوده‌ايم، از استعمال دخانيات همچون قليان و سيگار تا موادمخدر و مشروبات الکي، البته دانشگاه‌ها تا حد زيادي کنترل مي‌کنند ولي حل اين مشکل پيچيدگي‌هاي خاص خود را دارد، شرايط سني، روحي و عاطفي جوانان عامل محرک و موثري است تا نظارت، کنترل و بازدهي اقدامات انجام شده تحت‌الشعاع قرار بگيرد.

وی اضافه کرد: اغلب پيش آمده که پيش‌بيني‌ها درخصوص اجراي يک سياست خاص در خوابگاه‌ها غلط از آب در آمده است.


اين کارشناس امور فرهنگي ابراز داشت: اين موضوع از اهميت بالايي برخوردار است و بيشترين آسيب را به روند پيشرفت و رشد علمي کشور خواهد زد؛ چراکه به‌عنوان حاشيه‌اي وارد زندگي شخص مي‌شوند و دانشجو را از متن و دليل اصلي حضورش در دانشگاه باز مي‌دارد.

پارسا در پايان به بيان فرجام تلخ دوران دانشجويي برخي دانشجويان اشاره کرد و گفت: بايد سطح دانشگاه‌ها، امور تربيتي و خوابگاه‌ها به جايي برسد که خانواده‌ها هيچ نگرانيي از حضور فرزندشان در شهرهاي دور از محل زندگي نداشته باشند، البته خوشبختانه هم معاونت فرهنگي دانشجويي دانشگاه‌ها و هم دفتر نهاد مقام معظم رهبري اقدامات خوب و شايسته‌اي همچون برنامه‌هاي مذهبي و به کارگيري مشاوران تربيتي در خوابگاه‌ها انجام داده‌اند که تأثيرات مثبت و روند رو به رشدي دارند.

انتهاي پيام1026ج /920م

کد مطلب: 36086