چهارمحال و بختیاری این روزها هوای پاکی استشمام می‌کند
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۴
چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌هایی است که در بحث هوای پاک نسبت به استان‌های دیگر حرف اول را می‌زند
چهارمحال و بختیاری این روزها هوای پاکی استشمام می‌کند
به گزارش جهانبین نیوز به نقل از  خبرنگار بام ایران خبر، از سال‌های گذشته، یعنی از ۱۵ سال پیش به منظور افزایش میزان مشارکت مردم و سایر بخش‌های دیگر در بحث کاهش آلودگی هوا این نام‌گذاری انجام شد.

۲۹ دی در سال ۷۴ به عنوان روز هوای پاک نام‌گذاری شد و ۲۰ سال از آن گذشته است.

فقط با مشارکت و ایفای نقش تک تک ما آلودگی هوا قابل کاهش است. بنابراین هرساله سعی می‌کنیم این موضوع را به همه گوش‌زد کنیم.

علت اصلی نام‌گذاری ۲۹ دی این است که بدترین روزهای آلودگی را در دی‌ماه داریم و آلودگی در وسط زمستان بیشتر است.

نقش تک تک ما هم می‌تواند کاهنده و افزاینده باشد، ما می‌خواهیم بگوییم نقش ما کاهش‌دهنده است و ما هر کدام می‌توانیم نقش‌های گوناگونی نیز در این خصوص داشته باشیم. و شعار امسال روز هوای پاک نقش من در کاهش آلودگی هوا است و ما هم می‌توانیم نقشی در این خصوص داشته باشیم.

به عنوان مثال یک نفر با سوار شدن بر خودروی خود در سطح شهر می‌تواند ایجاد آلودگی کند و یا ممکن است همان شخص بدون خودرو برای خرید به سطح شهر با دوچرخه و یا پیاده برود و امیدوارم نقش ما همیشه موثر باشد.

وقتی دستگاه‌های دولتی، خصوصی و مردم نقش دارند و منابع آلوده در شهرهای ما مشخص و سهم آنها در آلودگی هوا کاملا مشخص است و بحث آلودگی هوا، سیاست‌ها و برنامه‌های دولت نیز مشخص است.

از یکی دو سال گذشته و از اواسط ۹۲ با تغییر و مصوبه دولت فعالیت‌های زیادی در بخش دولتی صورت گرفته است. از جمله می‌توان به اصلاح سوخت کشور در کلان شهرها، حذف سوخت پتروشیمی، اصلاح سیستم آلایندگی و ارتقاء استاندارد خودروها بعد ازسال رکود به استاندارد یورو ۴، ایجاد شرایط مناسبت برای معاینه فنی یک پارچه خودروها و نیز بسیاری از فعالیت‌هایی که صورت گرفته است است اشاره کرد و این نشان از تعهد دولت به کاهش آلودگی هوا بوده و همچنین افزایش میزان گاز در نیروگاه‌ها و همه اینها نشان از تعهد دولت در کاهش آلودگی بوده است.

در این میان استان چهارمحال و بختیاری به خاطر شرایط توپوگرافی و قرار گرفتن در ارتفاعات کمتر تحت تاثیر آلودگی هوا قرار گرفته است.

استان چهارمحال و بختیاری که به علت ارتفاع بالا از سطح دریا و داشتن رودخانه‌های فراوان و جنگل‌های بلوط اجازه ورود به ریزگردهای عربی نداده است.

استان چهارمحال و بختیاری در این شرایط می‌توان برای آن دسته از مسافرانی که به خاطر شرایط خاص خود از ریزگردها فرار می‌کنند، بهترین مقصد مسافرت باشد.

نزدیکی به استان‌های جنوبی کشور و در معرض آلودگی بیشتر از امتیازهای این استان برای انتخاب مقصد مسافرت است و مسافران می‌توانند هوای تازه و پاک را در این استان استشمام کنند.

آموزش در حفظ محیط زیست تاثیر بسزایی دارد

شهرام احمدی مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار بام ایران خبر با اشاره به اینکه آموزش مسئله مهمی است که باید به آن همواره توجه ویژه‌ای داشت اظهار کرد: آموزش در جهت مسائل مختلف زیست محیطی چه در مدارس، اقشار مختلف مردم و پرسنل محیط زیست داده شد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های زیادی در راستای حفظ محیط زیست در این استان انجام شده است تصریح کرد: تشکیل کمسیون‌های مختلف در خصوص افزایش سرانه فضای سبز چه در شهرها و چه در روستاها، ترویج عدم خودروهای تک‌سرنشین و... از برنامه‌هایی بوده که محیط زیست استان به آن توجه زیادی داشته است.

احمدی با اشاره به اینکه سنگ‌شکن‌ها اثرات مضری برروی محیط زیست خواهند داشت عنوان کرد: محیط زیست استان برخورد قاطعی با سنگ‌شکن‌های استان داشته و خواهد داشت.

وی به اولین جلسه کارگروه جلوگیری از آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: آموزش بهینه‌سازی مصرف سوخت، استاندارسازی و... از جمله مسائلی بود که دراین کارگروه مطرح شده است.

احمدی بیان داشت: گرد و غبار، دود حاصل از وسیله نقلیه موتوری، مسائل گرمایشی و... از جمله عواملی است که می‌تواند در آینده باعث آلودگی هوا شود.

مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: اقدامات خوبی در زمینه هوای پاک در این استان انجام شده و به همین خاطر جزء پاک ترین استان‌ها به شمار می‌آید.

احمدی در پاسخ به سوال خبرنگار بام ایران خبر در خصوص اینکه کارخانه سیمان در نزدیکی منطقه حفاظت‌شده تنگ صیاد قرار گرفته است آیا دود ناشی از این کارخانه اثری بر محیط زیست دارد یا خیر؟ گفت: کارخانه سیمان استان از حامیان اصلی هوای پاک و محیط زیست هستند و این کارخانه مجهز به پایش آن لاین بوده و یکی از واحدهای صنعتی در سطح استان است که به صورت شبانه‌روزی چک خواهد شد که اثر مضری بر روی محیط زیست نداشته باشد.

وی ادامه داد: کارخانه سیمان با رویکرد زیست محیطی خوبی که داشته با الکتروسیستم و به‌روزرسانی پایش آن لاین کارخانه جزء واحدهای صنعتی پاک به شمار می‌رود.

گزارش: مرضیه عالی‌پور هفشجانی

انتهای پیام/۵۳۰ب

کد مطلب: 26898