کارشناس مسائل سياسي:
در برجام همه تعهدات ايران در مقابل هيچ، نقدا پرداخت شد
Share/Save/Bookmark
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۴
کارشناس مسائل سياسي گفت: در دو سالگي برجام تحريم هاي آمريکا بيشتر و اروپا بروز شد؛ از جشن خبري نبود، از بدعهدي آمريکا گفتند اماکسي نگفت چرا به شروط رهبري عمل نشد؟ چرا همه تعهدات ايران را در مقابل هيچ نقدا پرداخت کردند؟
مرجع : پایگاه خبری تحلیلی پیرغار
در برجام همه تعهدات ايران در مقابل هيچ، نقدا پرداخت شد
به گزارش جهانبین نیوز، سجاد شهراني در گفتگو با خبرنگار پايگاه خبري تحليلي پيرغار اظهار کرد: در حالي که «تحريم» به يکي از کليدواژه‌هاي اصلي دولت در دوران تبليغات رياست جمهوري تبديل شده بود و در دوران قبل از انتخابات دولتي ها و شخص آقاي روحاني دائماً روي اين موضوع که دولت يازدهم يکي از موفق ترين دولت ها در زمينه رفع و جلوگيري از اعمال تحريم ها بوده است.

وي افزود: با اين وجود شاهد هستيم که در فرداي پيروزي آقاي روحاني در انتخابات رياست جمهوري، دولت ترامپ با اعمال سياست خصمانه و در حالي که تعليق تحريم‌هاي هسته‌اي ايران را براي سه ماه ديگر تمديد کرده بود، با هدف اعمال فشار بر ايران جهت عقب نشيني از قدرت دفاعي، همزمان مجازات‌هاي جديدي عليه تهران به ‌دليل فعاليت‌هاي موشکي وضع کرد.

وي تصريح کرد: براساس مصوبه سنا، رئيس جمهور آمريکا مي تواند افرادي را که در برنامه موشک هاي بالستيکي ايران دخالت دارند و هر فردي را که با آنان داد و ستد کند در فهرست تحريم هاي اجباري آمريکا قرار بدهد. اين قانون همچنين سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را در فهرست تحريمهاي تروريستي قرار مي دهد و تحريم تسليحاتي عليه اين نهاد اعمال مي کند.

دونالد ترامپ در کمترين زمان، بيشترين تحريم ها را اعمال کرده است

اين کارشناس مسائل سياسي گفت: دونالد ترامپ از معدود رؤساي جمهور ايالات متحده است که در کمترين زمان، بيشترين تحريم ها را عليه ايران اعمال کرده است به طوري که مي توان وي را مرد اعمال تحريم ها عليه ايران لقب داد، ترامپ بعد از ورود به کاخ سفيد به عنوان رئيس جمهور آمريکا، به طور متوسط هر ماه يک بار تحريم هاي جديدي عليه ايران اعلام کرده است.

وي بيان داشت: دولت ترامپ 30 شرکت و فرد خارجي را به بهانه انتقال فناوري‌هاي حساس به ايران با تحريم هايي جديد تنبيه کرد، اين تحريم ها که روز چهارم فروردين اعلام شد نهادها و افرادي در چين، امارات متحده عربي و کره شمالي را هدف قرار مي داد که به ادعاي آمريکا خدمات و کالاهايي را براي برنامه موشکي بالستيک در اختيار ايران قرار داده‌اند و يا به برنامه تسليحاتي کره شمالي و سوريه کمک کرده‌اند.

شهرانی گفت: واشنگتن ادعا مي کند آزمايش هاي موشکي ايران با قطعنامه 2231 که براي تأييد برجام به تصويب شوراي امنيت رسيده، مغاير است. اين ادعا در حالي مطرح مي شود که اين قطعنامه تنها از ايران «مي خواهد هيچ فعاليتي مرتبط با موشک هاي بالستيکي طراحي شده براي قابليت حمل سلاح‌هاي هسته اي، شامل پرتاب با استفاده از چنين فناوري‌هاي موشک هاي بالستيک، صورت ندهد.»

این کارشناس مسائل سیاسی تصريح کرد: برنامه‌هاي موشکي جمهوري اسلامي ايران صرفاً ماهيت دفاعي داشته و هيچ يک از موشک هاي بالستيک ايران براي برخوردار بودن از قابليت حمل سلاح هسته اي طراحي نشده اند و بنابراين در حوزه صلاحيت قطعنامه 2231 قرار نميگيرند.

وي اظهار داشت: در بيان چرايي به راه افتادن موج جديد تحريم ها عليه ايران در آمريکا، به نظر مي رسد، بيش از هرچيز بايد به نقش بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم اسرائيل و سفر چند ماه قبل وي به واشنگتن اشاره کرد.

چرا همه تعهدات ايران را در مقابل هيچ نقدا پرداخت کردند

 وي در جريان سفرش به آمريکا، مدعي شده بود که ايران نه‌تنها تهديدي براي رژيم اسرائيل به شمار مي رود، بلکه قصد دارد با توسعه برنامه موشکي، در نهايت آمريکا را هدف قرار دهد.
 
شهراني کارشناس مسائل سياسي گفت: در  دو سالگي برجام تحريم هاي آمريکا بيشتر و اروپا بروز شد؛ از جشن خبري نبود، از بدعهدي آمريکا گفتند اماکسي نگفت چرا به شروط رهبري عمل نشد؟ چرا همه تعهدات ايران را در مقابل هيچ نقدا پرداخت کردند؟

انتهاي پيام1026ج /590پ

کد مطلب: 35427