۰
plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲
کد مطلب : ۳۹۴۷۲
تعطيلات عيد فطر كجا برويم؟

طبیعت بکر لردگان آماده میزبانی از مهمانان عید فطر

هروقت چند روز تعطيل مي‌شود مسافرت‌ها هم رونق مي‌گيرند. اين بار با تعطيلات عيد فطر فرصت مناسبي پيش آمده تا چند روزي از شهرهاي شلوغ و دودآلودتان دور شويد .
طبیعت بکر لردگان آماده میزبانی از مهمانان عید فطر
به گزارش جهانبین نیوز؛ شهرستان لردگان از ديرباز مرکزي براي مبادلات عشاير بوده و در متون تاريخي از لردگان به نام لردجان نام برده شده، مردم لردگان به زبان لري گويش بختياري سخن مي‌گويند.
 
 
شهر لردگان مرکز شهرستان لردگان با 1700 متر ارتفاع از سطح دريا در ۱۶۰ کيلومتري جنوب شرقي استان چهارمحال و بختياري قرار گرفته است. مردم لردگان به زبان لري گويش بختياري سخن مي گويند. قالي بختياري، گليم، لباس‌هاي محلي، چنته، نمکدان، مفرش کشک و قارا-بنه يا پسته وحشي انواع سوغات اين شهرستان هستند. شهر لردگان از ديرباز مرکزي براي مبادلات عشاير بوده است در متون تاريخي از لردگان به نام لردجان نام برده شده است.

اکنون بار سفر مي‌بنديم و راهي اين شهرستان زيبا مي‌شويم تا گوشه‌هايي از جاذبه‌هاي فوق‌العاده ديدني اين شهرستان را با هم نظاره‌گر باشيم.


آبشار آتشگاه

آبشار آتشگاه لردگان طولاني‌ترين آبشار ايران است. اين آبشار سه کيلومتري که به آبشار مينياتوري ايران معروف است، يکي از بي‌نظيرترين جاذبه‌هاي طبيعي کشور به شمار مي‌رود که در 190 کيلومتري شهرکرد و در 40 کيلومتري شهر لردگان قرار دارد و به دره‌اي مي‌ريزد که با پستي و بلندي‌هاي خود آبشارهاي کوچک متعددي را ايجاد مي‌کند. براي رسيدن به اين آبشار بايد به 40 کيلومتري شهر لردگان، پس از روستاهاي ميلاس و سردشت شوش در روستاي آتشگاه سفر کنيد. روستاي آتشگاه که خاطرات سرداران عيلامي را به ياد مي‌آورد، دره‌اي تنگ و زيبا با خصوصيات بکر و طبيعي است که در ميان آن، نهر خروشاني جاري است و سنگ‌هاي آهکي و گچي و درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشک پيرامون آن را فرا گرفته‌اند. در فاصله 200 متري دره هم دو آبشار نسبتا بزرگ خواهيد ديد که در کنار عناصر زيباي طبيعي مانند دره، سبزه‌زار و اقليم مناسب، فضاي بسيار فرح‌بخشي را جهت گذران اوقات فراغت فراهم آورده‌اند.

 

چشمه برم لردگان

جوشش چشمه هاي مصفاي برم در مرکز شهر لردگان، گردشگاهي با همين نام را به وجود آورده است. اين چشمه علاوه‌بر تامين آب کشاورزي، يکي از سرشاخه‌هاي کارون به حساب مي‌آيد و چشم‌انداز زيبايي را براي شهر لردگان به وجود آورده است.
پارک جنگلي پَروَز

پارک جنگلي پَروَز در 50 کيلومتري شهرستان لردگان و 155 کيلومتري شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختياري) قرار دارد. گردشگاه زيباي پروز با طبيعت بهشت گونه خود و قرارگيري در امتداد دره‌اي سرسبز، سالانه ميزبان هزاران گردشگر از داخل و خارج استان مي‌باشد. محيط دنج و خلوت، سايه درختان بلند و قد برافراشته، چشمه‌هاي زلال، شاليزارهاي سرسبز و درختان جنگلي پيرامون آن، از ويژگي‌هاي جالب توجه اين گردشگاه به شمار مي‌روند. جاده آسفالته، فضاي سبز، سکوي نشيمن، سرويس بهداشتي، پارکينگ و دسترسي به واحدهاي اقامتي لردگان، مهم‌ترين زيرساخت‌هاي اين منطقه زيبا و دلنشين است. 

 

 منطقه حفاظت شده سبز کوه

در منطقه حفاظت شده سبزکوه که در فاصله 150 کيلومتري شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختياري) و 30 کيلومتري شهر لردگان واقع شده است، تعدادي آبشار پرآب و ديدني به نام‌هاي تنگ زندان و معدن وجود دارند. منطقه حفاظت شده سبزکوه با مساحت 56308 هکتار در شهرستان‌هاي بروجن، لردگان و کيار واقع شده و داراي چشم‌اندازهاي طبيعي، مرتعي، جنگلي و کوهستاني مي‌باشد.  

مکانهاي تفريحي لردگان,ديدني هاي لردگان
 

آبشار تنگ زندان

اين آبشار در دره تنگ زندان در منطقه حفاظت شده سبزکوه روبري قله کلار قرار دارد. کرودي کن در زبان محلي مرکب از کلمه‌هاي کر به معناي مه و دي به معناي دود است نامي زيبا براي اين آبشار که به خاطر ريزش آب از ارتفاع بالا و باد که باعث معلق شدن ذرات ريز آب در آسمان مي‌شود به آن داده شده است.

اين آبشار در ۵۵ کيلومتري شمال لردگان در استان چهارمحال و بختياري قرار دارد. اين آبشار در بين ديواره‌هاي سنگي بلندي از دو طرف در ميان دره‌اي عميق واقع شده است. به دليل سختي دسترسي به اين مسير نام اين دره تنگ زندان گذاشته شده كه مجموعه‌اي زيبا از كوهستان، آبشار، جريان آب، گياهان خودرو و حيات وحش است، چند صباحي بيش نيست كه آبشار به شكل اتفاقي طي يك گشت هوايي نقاب از رخ زيباي بي‌مثال خود باز كرد و الان تنها گردشگران و كوهنورداني كه خستگي سفري چند روزه از ميان صخره‌ها و ناهمواري‌هاي كوهستان را به جان مي‌خرند، مي‌توانند حظ بصرازاين قطعه گمشده بهشت زميني را در ضمير خاطره يا چشم تنگ دوربين‌هاي تصويربردار خود جاودانه كنند. مسير اين آبشار از طريق کره بست و پل خدا آفرين است. ارتفاع آن بسيار بلند و منظر آن بسيار ديدني و جالب است. طول كلي آبشار ۱۲۰ متر است و طي دو مرحله ۵۰ و ۷۰ متري سرازير مي‌شود. حجم آب فروريخته از بالاي آبشار باعث پخش شدن قطرات و ذرات بسيار ريزي در فضا مي‌شود که همچون مه يا دود سفيد رنگي تمام فضاي اطراف آن را مي‌پوشاند و باعث عدم دسترسي نزديك به آبشار مي‌شود. بطوريكه از فاصله حدود ۱۰۰ متري آبشار بايد به آن نگريست يا عكس‌برداري نمود. و براي كمي نزديك شدن بايد پوشش كامل ضدآب، پانچو يا باراني بر تن داشت.آبشار معدن

 آبشار معدن نيز يکي ديگر از آبشارهاي پرآب اين منطقه است که در نزديکي روستاي معدن و در ميان صخره‌هاي کوهستاني منطقه واقع شده است. ايلامي‌ها در استخراج فلزات تبحر داشته‌اند. يکي از معادن مس آن‌ها در روستاي معدن در لردگان و معدن کبالت يکي از معادن استراتژيک دنياست. اين روستا در فاصله پنجاه کيلومتري شمال لردگان واقع است. منطقه طبيعت‌گردي ارمند با عبور از روستاي دوپلان در اين مسير آغاز و مسير انتهاي اين مسير با روستاي معدن در اين استان خاتمه مي‌يابد. روستاي دوپلان ازجمله روستاهايي است که در اين مسير با وجود عبور رودخانه کارون، کمپينگ رفتينگ، فعاليت‌هاي ورزشي بانجي جامپينگ (سقوط آزاد) از دره عميق که در روستاي دوپلان وجود دارد صورت مي‌گيرد. بعد از اين روستا مسير تاريخي دزپارت که اين راه قديمي ترين ايل‌راه منطقه است مشاهده مي‌شود و قدمت اين ايل‌راه به دوره اتابکان مي‌‍رسد که محل عبور قسمتي از عشاير بختياري است.    

 

مکانهاي تفريحي لردگان,ديدني هاي لردگان

منطقه جنگلي بازفت

اين منطقه در غرب شهر لردگان و 180 کيلومتري شهرکرد واقع شده است و 53000 هکتار وسعت دارد. از شمال به مرز لرستان، از جنوب به اردل، از شرق به شهرکرد و از غرب به مرز خوزستان محدود است.    

مکانهاي تفريحي لردگان,ديدني هاي لردگان

 
منطقه بارز و شوارز

اين منطقه در قسمت جنوب غربي استان چهارمحال وبختياري واقع شده ودرست مابين سه استان خوزستان،کهکيلويه و بويراحمد،و چهار محال و بختياري قرار دارد. بارز در حقيقت مجموعه اي از چند روستاست و بيشتر مردم بارز و شوارز را باهم مي شناسند .منطقه بارز و شوارز در فاصله 250 کيلومتري جنوب غرب شهرکرد قرار دارد و منطقه اي زيبا ، تاريخي و سرشار از نعمات خداوندي است.اين منطقه در حاشيه روستاي خرسان و کوه قارون واقع شده و ساليان پيش محل عبور تجار وايلات وعشاير بوده است .در اين منطقه آثار تاريخي قلعه اي به چشم مي خورد که مردم منطقه معتقدند متعلق به زمان ساسانيان است. سه راهي ارمند ،تنگ حفاظت شده ذحيم آباد توسط منابع طبيعي و در حاشيه جاده خوزستان ، پل ارمند و حاشيه رودخانه ارمند، چشمه ميلاس، قدمگاه شاه عبدالعظيم خانميرزا ،چشمه سندگان فلارد، چشمه ميشان فلارد،چشمه برم مالخليفه، تنگ سماء منج، حاشيه جاده خوزستان از منج تا سد كارون ۴، پارک جنگلي چارطاق و آبشار گاهکده اشاره کرد.  

 مکانهاي تفريحي لردگان,ديدني هاي لردگان

 

 انتهای پیام/1026ج

 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خبرهای مارا در پیام رسان های زیر دنبال کنید

تاريخ:

چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

ساعت:

۱۹:۱۳:۱۰

20 Mar 2019